A vanádium-pentoxid pehely a V2O5 kereskedelmi formája, a ferrovanadium, a vanádium-nitrogénötvözet és a vanádium-elektrolit fő alapanyaga. Mivel a vanádiumlánc alján található, jegyzése minden downstream termék árát mozgatja. Ez a cikk meghatározza azokat a minőségi korlátokat, amelyekkel a vásárlók ténylegesen dolgoznak, a kezelést és tárolást meghatározó fizikai tulajdonságokat, valamint a 2025. május 2-án kelt nemzetközi árreferenciát, valamint az árajánlatokban használt egységkonvenciót.
Mi az a vanádium-pentoxid pehely
A vanádium-pentoxid a vanádium legstabilabb oxidja. Az ipari pehely sötétnarancssárga-vörös{1}}barna, enyhén higroszkópos szilárd anyag, olvadáspontja közel 690 fok, sűrűsége pedig körülbelül 3,357 g/cm3. Amfoter, és lúgokban oldódik, és vanadátot képez, amely a hidrometallurgiai feldolgozás során alkalmazott reakció. A pehely előállítása vanádium salak vagy vanadifer magnetit koncentrátum pörkölésével, a kalcin kilúgozásával, az ammónium-vanadát kicsapásával, majd a szárított termék vékony pelyhekre való olvasztásával és lehűtésével történik. A pelyhes geometria nagy felületet biztosít a gyors feloldódáshoz a későbbi olvasztási és kilúgozási lépésekben.
Két kereskedelmi forma kerül forgalomba egymás mellett. A pehely a standard kohászati minőség a ferrovanadium és vanádium nitrogénötvözetek előállításához, míg a por előnyösebb ott, ahol gyorsabb oldódásra vagy meghatározott részecskeméret-eloszlásra van szükség, például a katalizátorgyártás és az akkumulátor-elektrolit-előállítás során.
Minőség és kémiai összetétel
Általában három pehelyminőséget forgalmaznak, amelyeket a minimális V2O5-tartalommal jelölnek meg. Az alábbi számadatok tömegszázalékban kifejezett maximális határértékek, hacsak nincs másképp jelezve; a V2O4 oszlop akkor alkalmazandó, ha a szerződésben meghatározott alacsonyabb oxidtartalom szerepel.
| Fokozat | V2O5 perc % | Si max % | Fe max % | P max % | S max % | mint max % | Na2O + K2O max % | V2O4 % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| V2O5 99 | 99.0 | 0.15 | 0.20 | 0.05 | 0.01 | 0.01 | 1.0 | nincs megadva |
| V2O5 98 | 98.0 | 0.25 | 0.30 | 0.05 | 0.03 | 0.02 | 1.5 | nincs megadva |
| V2O5 97 | 97.0 | 0.25 | 0.30 | 0.05 | 0.01 | 0.02 | 1.0 | 2.5 |
A fokozatválasztás a presztízs helyett inkább a rendeltetési folyamatot követi. A ferrovanadium olvasztás kényelmesen tolerálja a 98%-os minőséget. A vanádium nitrogénötvözet előállítása érzékenyebb a szilíciumra és a vasra, mivel mindkettő hígítja a nitrogénfelvételt, ezért a 99%-os minőség szigorúbb határait szokták meghatározni. A katalizátor- és elektrolitgyártók ugyanezt a logikát tovább erőltetik, és maguk határozzák meg a nátrium-, kálium- és arzénkorlátokat, mivel az alkálifémek megmérgezik a katalizátor felületét, az arzént pedig távol kell tartani az elektrolitból.
Fizikai tulajdonságok és kezelési megjegyzések
Megjelenés: sötét narancssárga-vörös{0}}barna pehely, törékeny és könnyen porosodik.
Olvadáspont: körülbelül 690 fok; sűrűsége körülbelül 3,357 g/cm3.
Oldhatóság: lúgokban és erős savakban oldódik, vízben gyengén oldódik.
Higroszkópos: expozíciókor felszívja a nedvességet, ezért a zacskókat és hordókat lezárva kell tartani.
Egészség és biztonság: a vanádium-pentoxid por belélegezve mérgező, ezért helyi elszívás és megfelelő légzésvédelem szükséges a mintavétel, a mérés és a töltés során.
Csomagolás: acéldobok vagy bélelt szőtt zacskók, jellemzően 25 kg, 250 kg vagy 1000 kg nettó, belső béléssel a nedvességfelvétel szabályozására.
A súlyviták leggyakoribb oka a nedvességfelvétel. A vásárlóknak meg kell állapodniuk abban, hogy az ár nedves vagy száraz tömegre vonatkozik-e, és az érkezéskor talált nedvességre vonatkoznak-e engedményt.
Nemzetközi árreferencia
Az alábbi táblázat a vanádium-pentoxid pehely 2025. május 2-i nemzetközi jegyzését tartalmazza, a korábbi értékeléshez képesti változtatással.
| Termék | Specifikáció | A legalacsonyabb ár | Változás | Legmagasabb ár | Változás | Árajánlati egység |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vanádium-pentoxid pehely | V2O5 98% min | 5.10 | lefelé 0,10 | 5.38 | változatlan | USA dollár vanádium kilogrammonként |
Itt két olvasási szabály számít. Először is, az alacsony és a magas árajánlat közötti különbség a minőséget és a szállítási feltételeket egyaránt tükrözi, így az alacsony érték nem automatikusan az elérhető ár. Másodszor, ami még fontosabb, a mértékegység a benne lévő vanádium kilogrammonkénti ára, nem a kimért vanádium-pentoxid kilogrammonkénti ára.
Árajánlati egység konvertálása
A vanádium atomtömege 50,94, az oxigén pedig 16,00, tehát a tiszta V2O5 2 x 50,94-et tartalmaz, osztva 181,88-cal, vagyis körülbelül 56,0 tömegszázalék vanádiumot. A vanádium fontonkénti USA-dollárban megadott árajánlat újbóli meghatározásához egy font pehely áraként, ossza el 0,560-zal. A metrikus érték eléréséhez szorozza meg az eredményt 2,2046-tal, hogy megkapja a kilogrammonkénti dollárt. A 2025. május 2-i alacsony, 5,10 USD/lb V-os jegyzés e lépéseken keresztül történő végrehajtása körülbelül 9,11 USD/lb V2O5, vagyis nagyjából 20,07 USD/kg. A különböző alapokon meghirdetett ajánlatokat összehasonlító vásárlóknak mindig ilyen módon kell normalizálniuk, mielőtt rangsorolnák őket, mert egy kiló pehelyre árajánlatot tevő szállító 78%-kal drágábbnak tűnhet, mint egy kiló vanádiumra árajánlatot pontosan ugyanazon anyagra.
Alkalmazások és keresletvezérlők
A vanádium-felhasználás nagyjából kilenctizede az acélra megy, ennek nagy része ferrovanadium-minőségek révén, mint például a FeV50 és FeV80, amelyeket a GB/T 4139 határoz meg. A vanádium-nitrogénötvözet egyre nagyobb részesedést szerzett a betonacél- és profilacél-piacon, mivel nitrogént és vanádiumot együtt szállít alacsonyabb erőegységenkénti költséggel. Az acélon kívül a V2O5 a vanádium redox áramú akkumulátor-elektrolit, a kénsavgyártáshoz használt vanádium katalizátor, valamint az üveg-, kerámia- és pigmentalkalmazások alapanyaga. Az acélteljesítmény, a betonacél szabványok betartatása és az új áramlási akkumulátor-projektek ezért a három kereslet, amelyet érdemes követni.
Gyakran Ismételt Kérdések
K: Mit jelent valójában a V2O5 98% min?
Ez azt jelenti, hogy az anyag legalább 98,0 tömegszázalék vanádium-pentoxidot tartalmaz, szilícium-, vas-, foszfor-, kén-, arzén- és lúghatárértékekkel az osztályozási táblázat szerint. Semmilyen más formában nem garantálja a minimális vanádium fémtartalmat.
K: Miért van az ár vanádium kilójára vonatkozik, nem pedig pehelyre?
Mert a későbbi vásárlók fizetnek az acélba vagy az elektrolitba kerülő vanádium egységekért. A bennük lévő vanádium árának kifejezése a pehely- és a ferrovanadium-jegyzéseket azonos alapokra helyezi.
K: Hogyan alakíthatom át a vanádium fontonkénti árat V2O5 kilogrammonkénti árává?
Osszuk el az árat 0,560-al, hogy a bennük lévő vanádiumról pelyhessé váljunk, majd szorozzuk meg 2,2046-tal, hogy átváltsuk a fontot kilogrammra. Az 5,10 USD per font V körülbelül 20,07 USD/kg V2O5.
K: A nedvesség befolyásolja a szállított súlyt?
Igen. A vanádium-pentoxid pehely higroszkópos, ezért a szerződésekben általában szerepel, hogy az ár nedves vagy száraz tömegre vonatkozik-e, és hogy a kifolyónyílásnál vonatkozik-e nedvességlevonás.
K: Melyik minőséget használják a vanádium-nitrogénötvözet gyártásához?
A gyártás általában 99%-os minőséggel folyik, mert a szigorúbb szilícium- és vashatárértékek több teret hagynak az állandó nitrogéntartalom számára a kész ötvözetben.
K: Hogyan kell a pelyhet tárolni?
Zárt hordókban vagy bélelt zacskókban, száraz raktárban, savaktól és redukálószerektől távol tartva, a mintavétel és a töltés során a por elleni védelemmel, mivel az oxid belélegezve mérgező.

