Használható-e a ferrovanadium rozsdamentes acélban?

Nov 20, 2025

Hagyjon üzenetet

 

Használható-e a ferrovanadium rozsdamentes acélban?

 

Igen, a ferrovanadium használható rozsdamentes acélban -, de a válasz feltételtől és minőségtől-függő. A vanádium nem egy általános célú-rozsdamentes acél adalékanyag, mint a króm vagy a nikkel. Szelektíven használják specifikus martenzites, duplex és ferrites minőségekben, ahol kohászati ​​hatásai - szemcsefinomítás, csapadékerősítés V(C,N-en keresztül), kopásállóság és magas -hőmérséklet-szilárdság - célzott teljesítménynövekedést biztosít. A szabványos ausztenites minőségek, mint például a 304 és 316 nem használnak vanádiumot a kereskedelmi specifikációikban. Ez a cikk azokat a műszaki részleteket tartalmazza, amelyekre a kohászoknak, acélgyártóknak és beszerzési mérnököknek szükségük van annak értékeléséhez, hogy a FeV egy adott rozsdamentes acél készítményhez tartozik-e.

Kulcs elvitelek

A vanádiumot bizonyos rozsdamentes acélcsaládokban használják- martenzites minőségek (pl. 8Cr13MoV, néhány módosított 420 és 440C változat), bizonyos ferrites hőálló-minőségek és kutatási-minőségű duplex rozsdamentes acélok. Ez aznemszabványos 304-es, 316-os vagy más árucikk ausztenites minőségben használják.

A kohászati ​​mechanizmusok jól kidolgozottak-:szemcsehatár rögzítés, V(C,N) csapadékerősítés (~70-150 MPa hozzájárulás), kemény keményfém képződés a kopásállóság érdekében, és javított kúszásállóság emelt hőmérsékleten.

A vanádium nem javítja a korrózióállóságot.Szerepe mechanikus, nem elektrokémiai. Az érzékenység szabályozására a Ti-stabilizált (321) és az Nb-stabilizált (347) minőségek továbbra is a szokásos kereskedelmi megoldások.

FeV50-A és FeV80-A (GB/T 4139-2012) az ajánlott minőségrozsdamentes acélgyártáshoz alacsony szennyeződési határértékük miatt -, különösen a szén, a foszfor és a kén, amelyek kritikusak a rozsdamentes készítményekben.

modular-1
FeV-re van szüksége rozsdamentes acél készítményéhez?

A ZhenAn teljes malomvizsgálati tanúsítvánnyal látja el a FeV50-et és a FeV80-at a GB/T 4139-2012 számára. Mondja el nekünk a megcélzott vanádium-tartományt és acélminőséget – mi ajánljuk a megfelelő FeV specifikációt.

Email:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805

1. Az alapkérdés: Hol fér el a vanádium a rozsdamentes acélban?

A rozsdamentes acélt a minimális krómtartalom - 10.5 tömeg% az EN 10088-1 szerint határozza meg, amely elegendő egy öngyógyító Cr₂O₃ passzív film kialakításához. A három fő család - ausztenites, ferrites és martenzites – plusz a duplex (ausztenit + ferrit) kategória mindegyike eltérő kohászati ​​jellemzőkkel rendelkezik, és a vanádium szerepe jelentősen eltér bennük.

Szerkezeti és HSLA (nagy -szilárdságú, alacsony-ötvözött) acéloknál a 0,03–0,15 tömeg%-os vanádium mikroötvözés a szokásos gyakorlat: V(C,N) kicsapódik a ferritben a meleghengerlés utáni hűtés során, szemcsefinomítást és csapadékerősítést biztosítva. A rozsdamentes acélok esetében a helyzet árnyaltabb, mivel a magas ötvözettartalom (Cr, Ni, Mo, N) már jelentős szilárd -oldaterősítést és korrózióállóságot biztosít. A vanádiumot csak akkor adják hozzá, ha további mechanikai tulajdonságok növelésére - jellemzően kopásállóságra, melegkeménységre vagy kúszási szilárdságra - van szükség azon felül, amit az alap rozsdamentes összetétel biztosít.

2. Hogyan működik a vanádium a rozsdamentes acélban: A kohászati ​​mechanizmusok

2.1 Gabonafinomítás

A vanádium V(C,N)-t képez az ausztenit szemcsehatárain a megszilárdulás és a melegmegmunkálás során. Ezek kicsapják a szemcsehatárokat a Zener rögzítőmechanizmuson keresztül, korlátozva a szemek növekedését az újramelegítés és a meleghengerlés során. Az eredmény egy finomabb végső szemcseméret, amely javítja a szilárdságot (Hall{2}}Petch kapcsolat) és a szívósságot is. A rozsdamentes acéloknál ez a hatás a ferrites és martenzites minőségeknél releváns, ahol a hőkezelés során a szemcseméret szabályozása közvetlenül befolyásolja a mechanikai tulajdonságokat. Az ausztenites rozsdamentes acélokban, amelyek nem mennek át ferrit-ausztenitté ausztenitté a hűtés során (és ezért nem lehet termikus körfolyamattal finomítani), a vanádium szemcsefinomítási előnyei korlátozottak, hacsak nem kombinálják szabályozott termo{9}}mechanikai feldolgozással.

2.2 Csapadékerősítés V(C,N)

Ez a vanádium legjelentősebb erősítő mechanizmusa. Az ausztenitesítési hőmérsékletről történő hűtés vagy a martenzites rozsdamentes acélok temperálása során a V(C,N) részecskék nano-méretű diszperzióként válnak ki a ferrit- vagy martenzitmátrixban. Ezek a részecskék gátolják a diszlokációs mozgást, növelve a folyáshatárt. A V-mikroötvözött acélokon végzett kutatások körülbelül 5,5 MPa csapadékerősítő hozzájárulást dokumentáltak 0,01 tömeg% C-onként, és összesen 70–150 MPa a tipikus V hozzáadási szinteknél (0,05–0,15 tömeg%). A magas-nitrogéntartalmú ausztenites rozsdamentes acélokban a vanádium hozzáadása elősegíti a VN és V(C,N) kiválást, egy 2024-es tanulmány szerint a vanádium „hatékonyan elősegítheti a VN és V(C,N) kiválását a magas nitrogéntartalom miatt”.

2.3 Kopásállóság

A vanádium alkotja a legkeményebb MC- típusú karbidokat (Vickers-keménység: VC ≈ 2800–3000 HV, szemben a Cr₇C₃ ≈ 1600 HV és Mo₂C ≈ 1500 HV). Ezek a martenzites rozsdamentes acél mátrixban diszpergált kemény vanádium-karbidok jelentősen javítják a kopásállóságot és a tapadó kopásállóságot. Ez az elsődleges oka annak, hogy a vanádium megjelenik a kés{11}}minőségű martenzites rozsdamentes acélokban, mint például a 8Cr13MoV, és a szerszám-acél{15}}típusú rozsdamentes acélokban. Az AISI 440C-ben az M₇C₃ karbidok (M=Fe, Cr, Mo, V) hozzájárulnak a minőség nagy keménységéhez (58–60 HRC) és kopási teljesítményéhez.

2.4 Magas-hőmérséklet-szilárdság és kúszásállóság

A vanádium-karbidok és -karbonitridek termikusan stabilak olyan hőmérsékleten, ahol a króm-karbidok eldurvulnak és elvesztik hatékonyságukat. A V(C,N) csapadék körülbelül 650–700 fokig ellenáll a durvulásnak, megőrizve diszlokációs-befogási képességét emelt-hőmérsékletű szolgáltatásban. Ez teszi a vanádiumot relevánssá az autók kipufogórendszereiben használt ferrites rozsdamentes acélok és az 500–700 fokos tartományban működő, speciális hőálló -rozsdamentes acélok esetében. Egy 18Cr9Ni3CuNbN ausztenites rozsdamentes acélon végzett tanulmány azt találta, hogy a vanádium Z-fázisban válik ki a korai-stádiumú kúszási deformáció során, ami hozzájárult a 700 fokos kúszási szilárdság javulásához.

 

3. Rozsdamentes acél minőségek, amelyek vanádiumot használnak

Az alábbi táblázat összefoglalja azokat a rozsdamentes acélminőségeket, amelyekben a vanádium - szándékos ötvözési adalékként vagy az olvasztási gyakorlat ellenőrzött maradékaként jelenik meg. Megjegyzendő, hogy sok esetben a vanádiumtartalom nincs megadva az alapszabványban, de jelen van a kereskedelmi gyakorlatban.

Rozsdamentes család Példa fokozatok Tipikus V-tartalom (tömeg%) A vanádium hozzáadásának célja
Martenzites - kés/evőeszköz 8Cr13MoV, AUS-8 megfelelője 0.10–0.25 Kemény VC-karbidok az élek megtartásához és kopásállósághoz
Martenzites - magas-szén AISI 440C (módosított), néhány 420 változat Nyomkövetés 0,15-ig (néhány módosított fokozattal magasabb) M₇C3 karbid finomítás; kopásállóság csapágy- és szelepalkalmazásokban
Ferrites - hőálló- Bizonyos kipufogó-minőségű ferrites SS (saját tulajdonú) 0.05–0.15 Kúszásállóság és szemcsefinomítás kipufogógáz hőmérsékleten (500-700 fok)
Duplex - kutatási fokozat V-mikroötvözött 2205 típusú (kísérleti) 0.05–0.20 Gabonafinomítás; az öregedés késleltetése a közepes-hőmérsékletű kiszolgálás során
Ausztenites - kutatási fokozat V+Nb mikroötvözet magas-N ausztenites SS 0,10–0,40 (kutatás) Csapadék erősítése; egy V+Nb vizsgálat (0,32% V + 0.21% Nb) ~769 MPa szakítószilárdságot ért el, hozam ~465 MPa

Források: Knife Steel Nerds (8Cr13MoV elemzés, 2024); MDPI Metals 15(4), 347 (2025); ScienceDirect tanulmányok a V-mikroötvözet magas-N ausztenites SS-ről; ASTM A240/A240M minőségi előírások. A kutatási-osztályzati adatok közzétett tanulmányokat tükröznek, és előfordulhat, hogy nem felelnek meg a kereskedelmi forgalomban kapható osztályzatoknak.

Két fontos képesítés: Először is,A vanádium{0}}tartalmú rozsdamentes acél kereskedelmileg jelentős mennyisége szerénya HSLA, a szerszámacél és a sínacél vanádium-fogyasztásához képest - továbbra is ezek a domináns FeV végpiacok. Másodszor, sok rozsdamentes acél specifikáció a vanádiumot nem szándékos adalékként, hanem felső határértékkel (gyakran 0,10 tömeg%-nál kisebb vagy azzal egyenlő) trampelemként tünteti fel, mivel a vanádium a vanádium-csapágyhulladékból kerülhet az olvadékba. A FeV-t rozsdamentes acélgyártáshoz rendelő acélgyár tudatos ötvözettervezési döntést hoz, nem pedig szabványos minőséget tölt fel.

4. FeV minőségek rozsdamentes acélgyártáshoz: specifikációk a GB/T 4139-2012 alatt

A GB/T 4139-2012 kínai nemzeti szabvány a vanádiumtartalom és a szennyeződési határértékek alapján kilenc osztályba sorolja a ferrovanadiumot. A rozsdamentes acél alkalmazásokhoz az alacsony -szennyeződésű -A fokozatú változatokat kifejezetten előnyben részesítik, mivel a rozsdamentes acélok érzékenyek a szénre (ami érzékenységet okozhat), a foszforra (ridegesség) és a kénre (forró rövidség).

Fokozat V (tömeg%) C (Kisebb vagy egyenlő) Si ( kisebb vagy egyenlő ) P ( kisebb vagy egyenlő ) S ( kisebb vagy egyenlő ) Al ( kisebb vagy egyenlő ) Mn ( kisebb vagy egyenlő )
FeV50-A 48.0–55.0 0.40 2.0 0.06 0.04 1.5 -
FeV50-B 48.0–55.0 0.60 3.0 0.10 0.06 2.5 -
FeV80-A 78.0–82.0 0.15 1.5 0.05 0.04 1.5 0.50
FeV80-B 78.0–82.0 0.30 1.5 0.08 0.06 2.0 0.50

Forrás: GB/T 4139-2012. FeV40, FeV60 és FeV80-C minőségek is megtalálhatók a szabványban. Fent csak a leggyakrabban forgalmazott, a rozsdamentes acélgyártás szempontjából leginkább releváns minőségek láthatók. Kérésre teljes specifikáció elérhető.

5. Vanádium kontra nióbium vs. titán: Mikroötvözet választások rozsdamentes acélhoz

Mindhárom elem - V, Nb és Ti - erős karbid- és nitridképző, amelyet mikroötvözött acélokban használnak. De metallurgiai hatásuk lényegesen különbözik, és a rozsdamentes acél készítmény kiválasztása attól függ, hogy melyik tulajdonságot célozzák meg.

Ingatlan Vanádium (V) Nióbium (Nb) Titán (Ti)
Elsődleges erősítő mechanizmus Csapadékerősítés (V(C,N) ferritben) Szemcsefinomítás (Nb(C,N) az ausztenit szemcsehatárainak rögzítése) Nitrid képződés (TiN); szemcsefinomítás nagyon magas hőmérsékleten
Tipikus hozzáadási szint (tömeg%) 0.05–0.15 0.02–0.05 0.01–0.05
A csapadék oldódási hőmérséklete ~900-1050 fok (legkönnyebben oldható) ~1100–1200 fok (közepes) ~1250–1400 fok (legstabilabb - TiN)
Csapadékerősítő hozzájárulás ~70-150 MPa ~50-100 MPa ~30-60 MPa
Hatása a szívósságra A csapadék erősítése csökkentheti a szívósságot A szemcsefinomítás növeli a szívósságot A TiN hasítási iniciációs helyként működhet, ha durva
Szabványos rozsdamentes acél alkalmazás Kopásálló- martenzites minőségek; kutatási-minőségű duplex/ausztenites Nb-stabilizált ausztenites (347); néhány duplex minőség Ti-stabilizált ausztenites (321); ferrites fokozatok (409, 439)
Szenzibilizációs ellenállás Kereskedelmi célra nem használják erre a célra Szabványos - AISI 347 Szabványos - AISI 321

Az adatok a Niobium Technology szakirodalomból, a Vanitec műszaki könyvtárából és a mikroötvözött{0}}acélokkal kapcsolatos publikált kutatásokból származnak. A csapadék erősödésének becslései tájékoztató jellegűek, és függenek a feldolgozási útvonaltól, a V/Nb/Ti tartalomtól és a C+N szinttől.

Rozsdamentes acélgyártók ökölszabálya: használjanióbiumamikor szemfinomításra és szenzibilizációs ellenállásra van szüksége; használattitánamikor a nitrogén szabályozása nagyon magas hőmérsékleten kritikus; használatvanádiumha további csapadékerősítésre, kopásállóságra vagy magas hőmérsékletű szilárdságra{0}} van szüksége olyan minőségben, amely krómtartalma miatt már rozsdamentes. Sok HSLA acélban a V+Nb kombinációkat szinergikusan alkalmazzák. A rozsdamentes acéloknál a V+Nb mikroötvözet továbbra is elsősorban kutatási téma marad, korlátozott kereskedelmi alkalmazással.

6. Beszerzési előírások: Mit kell megadni, ha FeV rozsdamentes acélhoz rendel

Egy rozsdamentes acél olvasztóműhely esetében a FeV beszerzési specifikációjának a következő paraméterekre kell vonatkoznia. Az alábbi értékek a rozsdamentes -minőségű FeV tipikus kereskedelmi gyakorlatát tükrözik.

Paraméter Ajánlott specifikáció Indoklás
FeV fokozat FeV50-A vagy FeV80-A (GB/T 4139-2012) A legalacsonyabb szennyeződési határértékek; -A B osztályok elfogadhatók, ha a C és P mennyezeteket a végleges acélspecifikációhoz képest ellenőrizték
Csomó mérete 10–50 mm (nagyobb vagy egyenlő, mint 90% a tartományon belül; finom<5 mm ≤ 5% max) Gyors oldódást biztosít az üstben; a finomszemcsék növelik a porveszteséget és az oxidáció kockázatát; a túlméretes csomók túl lassan oldódnak fel
Széntartalom Olyan alacsony, amennyire praktikus: 0,15% vagy kevesebb a FeV80-A esetében Kritikus az alacsony szén-dioxid-kibocsátású rozsdamentes minőségeknél (304L, 316L, duplex); A FeV-ből származó széntöbbletet máshol kell ellensúlyozni
Foszfor 0,05% vagy annál kisebb A rozsdamentes acélok érzékenyek a foszfor ridegségére; szigorúbb P határértékek, mint a szerkezeti acél
Alumínium 1,5% vagy annál kisebb A felesleges Al alumínium-oxid zárványokat képezhet, amelyek károsak a rozsdamentes acél felületének minőségére és polírozhatóságára
Csomagolás 1 tonnás jumbo zsák vagy 250 kg-os acéldob Jumbo zacskók ömlesztett olvasztáshoz, dobok kisebb melegítéshez vagy precíz méréshez; nedvességvédelem szükséges
Tanúsítvány Malomvizsgálati tanúsítvány (MTC) EN 10204 3.1 szerint; opcionális harmadik fél -(SGS/BV) Nyomon követhető kémiai elemzést biztosít hő/tételenként; harmadik féltől származó ellenőrzés az első-vagy nagy-értékű rendeléseknél

A specifikációk tájékoztató jellegűek. A végső paramétereket az acélgyártónak és a FeV-szállítónak kell megállapodnia a megcélzott rozsdamentes acélminőség, az olvasztási gyakorlat (EAF/AOD/VOD útvonal) és a végtermék követelményei alapján.

7. Gyakorlati kiegészítési irányelvek rozsdamentes acélgyártáshoz

7.1 Hozzáadás időzítése és helye

FeV-t kell hozzáadni a merőkanálhozdeoxidáció után- azaz miután az alumínium- vagy szilíciumölési lépés alacsony szintre csökkentette az oldott oxigén mennyiségét az acélban. A vanádium erős affinitást mutat az oxigénhez; FeV hozzáadása a dezoxidáció előtt 15-20%-os vagy több vanádium oxidációs veszteséget eredményezhet. Az ajánlott sorrend a következő: érintse meg → deoxidál (Al/Si) → adjon hozzá FeV-t → keverje argonnal → állítsa be a végső beállítást.

7.2 Helyreállítási arány

A vanádium visszanyerése FeV hozzáadásával megfelelően dezoxidált üst acélban az90–95%. Alacsonyabb visszanyerés (80–85%) fordul elő, ha FeV-t adnak hozzá a deoxidáció befejeződése előtt, ha a csomó mérete túl finom (túlzott por és oxidáció), vagy ha az argonkeverés nem elegendő a homogenizáláshoz. Az adott acélgyártási gyakorlat tényleges visszanyerését néhány próbamelegítéssel kell megállapítani, majd ezt kell alapul venni a hozzáadott számításokhoz.

7.3 Összeadás számítása

Az alapképlet a következő:

FeVkívánt(kg)=[Acél tömeg (kg) × (Cél V% − Maradék V%)] ÷ [FeV V% × Visszanyerési arány]

Például: egy 50 -tonnás hőcélú 0,15 tömeg% V (maradék V=0.02%) FeV80-A-val (80% V, 92% visszanyerés) szükséges: (50 000 × 0,0013) ÷ (0,80 × 0,92)=88.3 kg FeV. A ZhenAn kohászati ​​csapata hozzáadott súlyszámításokat tud nyújtani adott hőméretekhez és célösszetételekhez.

7.4 Óvintézkedések rozsdamentes acéllal kapcsolatban

Két további szempont vonatkozik kifejezetten a rozsdamentes acélgyártásra. Első,szénfelszedő-: A FeV50-A akár 0,40% C --ot tartalmaz egy 50-tonnás, alacsony széntartalmú rozsdamentes hőben, 0,03% C max mellett, ez nem-triviális szén-növekedést jelenthet. A FeV80-A (C kisebb vagy egyenlő, mint 0,15%) a biztonságosabb választás az ultraalacsony szén-dioxid-kibocsátású minőségekhez. Második,nitrogén kölcsönhatás: a nitrogénnel -ötvözött rozsdamentes acélokban (pl. duplex minőségek, amelyekhez szándékosan nitrogént adnak a szilárdság és a lyukállóság érdekében) a vanádium VN-t képez, ami a nitrogén egy részét felveszi. Ezt figyelembe kell venni a nitrogén hozzáadásának számításánál.

Gyakran Ismételt Kérdések

Hozzáadható-e ferrovanadium standard 304-es vagy 316-os rozsdamentes acélhoz?

A 304-es és 316-os szabvány szerinti ausztenites rozsdamentes acélok nem tartalmaznak vanádiumot az ASTM A240 vagy az EN 10088 szerint-2. A vanádium hozzáadása a 304-hez vagy a 316-hoz nem bevett gyakorlat, és ritkán történik kereskedelmi forgalomban, mivel ezek a minőségek elsősorban króm, nikkel és molibdén révén érik el tulajdonságaikat. Kutatási minőségű ausztenites rozsdamentes acélokat is tanulmányoztak szándékosan V+Nb mikroötvözéssel (pl. 0,32 tömeg% V + 0.21 tömeg% Nb ~769 MPa szakítószilárdságot elérve), de ezek kísérleti készítmények, nem kereskedelmi minőségűek. Az olyan ausztenites rozsdamentes acélok esetében, amelyeknek valóban szükségük van szemcsestabilizálásra és keményfém-szabályozásra, a titán-stabilizált (321) vagy a nióbiummal stabilizált (347) minőségek a bevált kereskedelmi megoldások.

Mely rozsdamentes acélfajták használnak ténylegesen vanádiumot?

A vanádium több kereskedelmi rozsdamentes acélcsaládban is megtalálható. Martenzites minőségben: Az AISI 440C nyomnyi vanádiumot tartalmaz (gyakran<0.1 wt% as a residual from scrap, but some modified grades carry intentional V additions); knife-grade stainless steels such as 8Cr13MoV (~0.10–0.25 wt% V) use vanadium to form hard V(C,N) carbides for edge retention. Some modified 420-series grades add vanadium for increased wear resistance. In ferritic grades: certain heat-resistant ferritic stainless steels (e.g., in exhaust-system applications) may include microalloying with vanadium for creep resistance. In duplex stainless steels: vanadium additions have been studied to refine grain structure and retard age hardening; research-grade duplex formulations with V exist, though they are not major commodity grades.

A vanádium javítja a korrózióállóságot a rozsdamentes acélban?

Nem. A vanádium nem járul hozzá érdemben a rozsdamentes acél általános korrózióállóságához. A rozsdamentes acélok korrózióállóságát elsősorban a króm (amely a passzív Cr2O3-filmet képezi), a molibdén (pitting ellenállás) és a nitrogén biztosítja. A vanádium szerepe a mechanikai tulajdonságokban van: szemcsefinomítás, csapadékerősítés, kopásállóság és magas hőmérsékleti szilárdság. Ha vanádiumot adunk egy rozsdamentes acél készítményhez, az nem javítja a lyukasztó, réskorróziós vagy szemcsék közötti támadásokkal szembeni ellenállást. A szemcseközi korrózióval szembeni ellenállás (szenzibilizáció) érdekében a titán vagy nióbium stabilizálás a bevett megközelítés; a vanádium, annak ellenére, hogy erős karbid{6}}képző, a kereskedelemben nem használják érzékenyítő stabilizátorként rozsdamentes acélokban.

Milyen FeV fokozatot használjak rozsdamentes acélgyártáshoz?

Rozsdamentes acél alkalmazásokhoz, ahol vanádium van előírva, FeV50-A vagy FeV80-A (GB/T 4139-2012 alatt) az ajánlott minőség. Az -A utótag a legalacsonyabb szennyeződési határértéket jelöli, ami azért fontos, mert a rozsdamentes acélok érzékenyek a szén-, foszfor- és kénszennyezésre. A FeV50-A 48,0–55,0% V-t tartalmaz, C legfeljebb 0,40%, Si legfeljebb 2,0%, P legfeljebb 0,06%, S legfeljebb 0,04%, Al kevesebb vagy egyenlő, mint 1,5%. A FeV80-A 78,0–82,0% V-t tartalmaz, C kisebb vagy egyenlő, mint 0,15%, Si legfeljebb 1,5%, P legfeljebb 0,05%, S legfeljebb 0,04%, Al legfeljebb 1,5%, Mn kevesebb, mint 0,0%. A FeV80 a speciális acélgyártás legelterjedtebb minősége magasabb vanádiumtartalma és alacsonyabb széntartalma miatt, ami kritikus az alacsony szén-dioxid-kibocsátású rozsdamentes minőségeknél. A ZhenAn mindkét minőséget malomvizsgálati tanúsítvánnyal és opcionális, harmadik féltől származó ellenőrzéssel (SGS/BV) látja el.

Mennyi a vanádium visszanyerési aránya, ha FeV-t adunk egy rozsdamentes acél üsthöz?

A FeV hozzáadásának tipikus vanádium visszanyerése az üstös acélgyártásban 90–95%, feltéve, hogy betartják a legjobb gyakorlatokat: adjon hozzá FeV-t deoxidáció után (Al vagy Si leölés után), használjon 10–50 mm-es csomókat a gyors oldódás érdekében (finomság).<5 mm increase dust losses; oversized lumps dissolve too slowly), add during the early–middle stage of ladle treatment to allow time for dissolution and homogenization, and maintain adequate argon stirring. Lower recovery (80–85%) can occur if FeV is added before deoxidation (vanadium oxidizes readily) or if stirring is insufficient. For V-microalloyed stainless grades with tight composition windows, ZhenAn's metallurgical team can help calculate target addition weights based on steel mass, target V content, and expected recovery for your specific ladle practice.

Hogyan hasonlítható össze a vanádium a nióbiummal és a titánnal a rozsdamentes acél mikroötvözéséhez?

Mindhárom elem erős karbid/nitridképző, de hatásuk eltérő. A nióbium (Nb) biztosítja a legerősebb szemcsefinomítást (az Nb(C,N) révén rögzíti az ausztenit szemcsehatárait a meleghengerlés során), és a leghatékonyabb hozzáadott tömegre vonatkoztatva - tipikus hozzáadott 0,02–0,05 tömeg%. A titán (Ti) a legagresszívebb nitridképző (TiN képződik nagyon magas hőmérsékleten), és akkor használják, ha a nitrogén szabályozása az elsődleges. A vanádium (V) biztosítja a legerősebb csapadékerősítő hozzájárulást (a V(C,N) ferritben csapódik ki, ~70-150 MPa hozzájárulás), és a hőkezelés során a legkönnyebben oldódik és újra{8}}kicsapódik szabályozhatóan. Kifejezetten a rozsdamentes acéloknál az Nb{10}}stabilizált minőségek (347) és a Ti-stabilizált minőségek (321) szabványosak az érzékenységgel szembeni ellenállás tekintetében. A vanádiumot nem használják stabilizálásra; szerepe a szilárdság, a kopásállóság és a szemcsefinomítás olyan minőségekben, ahol ezekre a tulajdonságokra a rozsdamentes -szintű korrózióállóság mellett szükség van.

modular-1
Forrás FeV rozsdamentes acél olvasztóműhelyéhez

A ZhenAn International FeV50-et és FeV80-at szállít a GB/T 4139-2012-ben, teljes MTC-vel és opcionális SGS/BV harmadik fél általi ellenőrzéssel. Mondja el osztályát, cél vanádiumtartalmát és hőméretét – specifikációs ajánlást és árajánlatot adunk.

E-mail: market@zanewmetal.com · WhatsApp: +86 155 1882 4805

👉 Forduljon ZhenAn-hoz a rozsdamentes acélkészítményekben való vanádium használatáról.